Wednesday, 5 May 2010

Haute Route

Haute Route at EveryTrail


Šį kartą mintys iš išgyvenimo serijos. Jei kam reikia tikslesnės info apie maršrutą, patarimų, knygų, žemėlapių, etc. belskite. Tiems, kas nežinot, Haute Route yra alpinistinis kelias nuo Chamonix iki Zermatt arba atvirkščiai. Originalus kelias buvo nutiestas dar 19 amžiuje, vasarą. Dabar Haute Route yra matyt geriausiai žinomas Europos skiturerių tarpe ir einamas pavasarį. Mūsų su ripu planuose vasaros žygelis buvo nuo pat mokyklos baigimo, o į žiemos variantą perėjo Romkio dėka. Yra daugybė Haute Route variacijų, o mes pasirinkome matyt patį klasiškiausią, bet ne lengviausią alternatyvą. Tai šešių dienų žygis (kai kas praeina ir per 22h), kiekvieną dieną nakvojant kalnų namelyje. Mes ėjome keturiese: Torsten, James, Max ir aš.

Prieš eidamas, viską įsivaizdavau kiek kitaip. Galvojau, kad bus daugiau sudėtingų, stačių nusileidimų. O išėjo taip, kad sudėtingiausia buvo lipti į viršų. Turiu galvoje techninį sudėtingumą. Beveik kas dieną reikėjo dėtis kates ant batų ir imti į rankas ledkirtį. Slydimas žemyn yra daugiausiai lėkštas, kertant ledynus, neskaitant keletos statesnių nusileidimų. Visgi 10kg ant kupros ir patirpęs sniegas darė savo. Virvę panaudojom tik porą kartų, nors esant blogam orui, matyt tektų naudoti pastoviai.

Reikia pripažinti, kad mums labai labai sekėsi. Oras buvo pasakiškas (balandžio 23-29), ir tikrai nebūdingas rajonui. Visas dienas švietė saulė, o šiknoje teko lipti tik vieną kartą. Tas pats maršrutas rūke būtų žymiai sudėtingesnis ir niekam nelinkėčiau tada bandyti rasti kelią tarp ledokričių. Lavinų pavojaus prognozės taip pat buvo labai palankios. Ryte visada buvo žemiausias (1) lygis, o popiet pereidavo iki 3. Todėl sėdint ant saulutės prie namelio galima buvo ne tik pasideginti, bet ir stebėti šlapių lavinų šokį. Kiti nuobodulio sportai buvo "watten" ir stebėjimasis vėluojančių slidininkų drąsa, sėkme ir kvailumu. Aišku niekada negali žinoti, kodėl jie taip pasivėlindavo.

Rajonas yra labai populiarus tarp skiturerių, ekstremalių slidininkų ir alpinistų. Todėl kam trukdo gaujos žmonių, čia eiti nepatarčiau. Eina visokio plauko atstovai. Vidutinis amžius jaučiu apie 40 ir mes buvom kone vienintelė grupė be gido. Daug kas velkasi, kiti bėga apsitempę spandex ir išdegę akis. Visgi vaizdai yra matyt įspūdingiausi Europoje. Ledynai su milžiniškais ledokričiais ir aišku Montblanas su Materhornu. Pavasarį, ledynai nenušiktai balti ir todėl maloniai džiugina akį.

Žygyje kaip visada nemažai išmokom. Mes nusprendėm, kad tai buvo University of Skitouring magistro laipsnis :) Torsten dalinosi savo patirtimi apie mediciną, saugų darymą, vadovavimą ir tt. Pamačiau gražiausius rajono kalnus ir gimė keletas naujų planų. Kaip visada, bene svarbiausia žygiuose yra žmonės. Nuo jų priklauso visa žygio nuotaika ir atsiminimai. Reikia iš anksto suprasti kas ir kodėl eina į tokius žygius, o tai nėra savaime aišku.

Geriau pamąsčius aš buvau didžiausias žygio nevykėlis. Pirmą dieną tris kartus pamečiau slidę ant stačiausios dalies (nepatirtis, žioplumas, apkaustas). Tris kartus teko lipti žemyn jos pasiimti. Kas matė, po antro karto jau nebesišypsojo. Slidė nors ir su kailiuku, gali tapti pavojingu ginklu. Gerai, kad ten plyšių nebuvo, todėl viskas atsipirko keiksmažodžiais ir iššvaistyta energija. Kita klaidelė buvo, kai nusiverčiau, o sustojau tik kalno apačioje...

Keletas kitų nuotraukų čia...

7 comments:

b-dashke said...

hmmm... rip's ir romkis tarp pagerbtųjų.. viens įsimylėjęs iki ausų, kitas su vaiku ir dėl to abu ne ant Haute Route.. :)

tamsta sveikinu patekus į nevykėlių tarpą.. gerai, kas gerai baigiasi? :)

ir pabaigai klausimėlis.. pasidalinsi naujai gimusiosmis idėjomis su savo klausytojais/skaitytojais anapus alpių?

Linas Baltrunas said...

jo moteros ne i nauda, jei nori haute route eiti :P

labai jau nevykusiai man ta slide krito, galeciau visa posta apie tai parasyti... bet pasimokiau, susitvarkiau apkaustus ir vel viskas gerai :)

Idejom reikes dalintis kai bus labiau apciuopiamos. ten daug graziu kalnu, kurie turi mazesnius vardus, bet graziasnius vaizdus ir marsrutus. manau reikia linkti prie tokiu...

romas said...

Šalom! Šiemet slidinėjau vieną sykį, tad būčiau labai tikęs į kompaniją. Balamūtas Ripas su savo pabėgimais irgi būtų puikiai derėjęs!
Tarp mažesnių kalnų vertų tavo alpinistinio dėmesio įvardinčiau Juozapinę beigi Aukštajį. Abu pakankamai įspūdingi savo mažame epsilon.

Visgi gražu ten nepaisant visų žmogėnų ten esančių, be to, tie kas ten eina - visai nebaisūs:)

romas said...

tiesa, aš kaip įrangos (ex)pertas pastebėjau, jog tamstą šykštuolis ir nedegi noru investuoti į progresą. Kaip pasiteisinsi?

Linas Baltrunas said...

hmmm praziopsojai mano asteryx soft shella :P ir (jau neme) balta naujutele maike

siaip jau laikas. apkaustai ir slides i gabalus byra. kelnes suplyso per klyna...

james igijo nauja iranga, o savo zada kam nors atiduoti...

jauciu ir man teks investuoti... blemba kazkaip nelabai norisi pakloti naujom slidem keliu simtu. dabar grazu. pasiziuri, o per slide saule svieciasi :P

Mingaile said...

as trecia karta slides nelipciau :)
issikviesciau malunsparni ir paprasyciau, kad nuskraidintu i kabaka, kur galima ismaukti kibira alaus arba kokio ObstSchnaps'o.

del oro pavydziu, kiek teko vaziuoti i Alpes: 50% laiko matomumas buvo shiknos lygio (sekasi gi kai kuriems!).

Linas Baltrunas said...

as irgi maniau nelipti :) tikrai buvo nekokia nuotaika... retai as taip keikiuosi :P

o su oru tai nerealiai sekesi, si savaite buvo visiskai sikna kiek Torsten sake. James yra musu gero oro garantas. jei reikia, paskolinsim